تولید مایع دستشویی

مراحل تهیه غذای خوشمزه ای را كه در پیش رو دارید تصور كنید. آیا می توانید بدون یك دستور العمل خوب و یا بدون داشتن هنر آشپزی از بهترین و مرغوب ترین مواد خام، غذای لذیذی تهیه نمایید؟ آیا می توان نقش انكارناپذیر امكانات و تجهیزات آشپزخانه های بزرگ و مدرن كه به عده زیادی، با حفظ كیفیت مطلوب، سرویس می دهند را نادیده گرفت؟

به نظر شما چه عامل یا عواملی موجب طعم دلپذیر یك غذای خوب می شود ؟

مواد خام استفاده شده ؟
مرغوبیت مواد خام ؟
دستورالعمل پخت ؟
دست پخت آشپز ؟
نظارت سرآشپز ؟
تجهیزات آشپزخانه ؟

اگر تاكنون آشپزی كرده باشید بی تردید پاسخ خواهید گفت: همه این موارد!

برای تولید یك محصول بهداشتی نیز وضعیت تقریبا مشابهی برقرار است. همانگونه كه هیچ آشپزی نمی تواند بدون در اختیار داشتن مواد خام مرغوب به صورت ایده آل آشپزی نماید، به همین نسبت، تولیدكننده ای كه مواد اولیه خوب در اختیار ندارد نیز نمی تواند محصول نهایی خود را به صورت مطلوب ارائه دهد. از طرف دیگر همانگونه كه آشپزی خوب، بدون داشتن دستور العمل، تجربه و ابتكار آشپز امكان پذیر نیست، بدون داشتن یك فرمولاسیون خوب و كارشناسان مجرب نیز نمی توان محصولی موفق خلق و تولید نمود.

به همین ترتیب همانطور كه برای سرویس دادن به تعداد زیادی از افراد، تجهیزات و امكانات بزرگ و كنترل دقیق سر آشپز لازم است، برای تولید محصول در مقیاس صنعتی نیز نقش اساسی و پراهمیت تجهیزات پیشرفته خط تولید و نظارت مستمر بر محصول تولیدی انكار ناپذیر می باشد.

با در نظر گرفتن این مثال ساده ناگفته پیداست كیفیت نهایی یك محصول بهداشتی و آرایشی نه تنها به ماهیت و مرغوبیت مواد اولیه و نوع فرمولاسیون به كار گرفته شده، بلكه بستگی زیادی به جنس تجهیزات ساخت و بسته بندی در واحد تولیدی دارد.

شركت پاكسان - تولیدكننده ای كه شعار اندیشیدن به سلامت خانواده را از دیرباز سرلوحه خویش قرار داده است – بعنوان بزرگترین و مجهزترین شركت تولید كننده محصولات بهداشتی، آرایشی و شوینده برای همه ایرانیان شناخته شده است.

بخش های مختلف تولیدی این كارخانه مجهز به مدرن ترین ماشین آلات صنعتی بوده و تحت نظر متخصصین مجرب مشغول فعالیت می باشد.

به عنوان نمونه، به منظور آشنایی با روند تولید مایعات دستشویی، به خط تولید مایعات دستشویی در شركت گلتاش- تولید كننده محصولات بهداشتی و آرایشی پاكسان- پرداخته می شود.

 

تولید مایعات دستشویی در سه مرحله انجام می گردد:

 

مرحله ی ساخت

همانطور كه ذكر شد، مواد اولیه مناسب و مرغوب شرط اولیه محصول با كیفیت است. مواد اولیه مایعات دستشویی كه از منابع معتبر و شناخته شده تهیه شده اند، در بشكه های در بسته و به صورت كاملا بهداشتی حمل و وارد كارخانه می گردد.

 

 

مواد اولیه با رعایت كلیه استاندارد های بهداشتی وارد انبار گردیده و نگهداری می شوند.

شرایط انبارداری مناسب در كیفیت مواد اولیه و همچنین محصول نهایی حائز اهمیت است. مواد اولیه و محصولات در انبار در ظروف دربسته و بالاتر از سطح زمین نگهداری می شود.

 

 

سپس در زمان ساخت با استفاده از بشكه های مخصوص به سمت سالن ساخت حمل می گردد.

به منظور جلوگیری از ازدحام در سالن تولید، جریان مواد، محصولات و پرسنل از یكدیگر جداسازی و مشخص گردیده است.

در تصویر، یكی از مخازن ساخت مایعات دستشویی در شركت گلتاش ملاحظه می گردد.

پیش از شروع ساخت، اولین قدم، اطمینان از پاكیزگی و بهداشتی بودن مخزن ساخت مایع دستشویی است. بنابراین ابتدا مخزن ساخت و مسیرهای منتهی به آنها به خوبی شسته و در صورت لزوم گندزدایی می گردد.

سپس مواد اولیه توسط سیستم های دقیق دیجیتال، توزین و بارگیری شده و وارد مخزن ساخت می گردد.

 

 

سیستم توزین در حال بارگیری مواد اولیه ودقت وسایل اندازه گیری در آزمایشگاه و سالن تولید در كیفیت محصول نهایی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وسایل اندازه گیری توسط گروهی از متخصصان به طور منظم كالیبره می گردد.

 

عمل اختلاط مواد در مخازن ساخت به دو صورت انجام می پذیرد:

  • همزدن با همزن
  • سیركولاسیون توسط پمپ

 

ذخیره (ماندگاری)

پس از انجام عمل اختلاط، لازم است تا كف تشكیل شده در اثر اختلاط مواد اولیه فروكش نماید. از آنجا كه كف تشكیل شده سبك بوده و به راحتی خارج می شود، بر خلاف خمیر دندان در این مرحله احتیاج به هواگیری توسط سیستم خلا نمی باشد. در این مدت (معمولا 24 ساعت) از محصول ساخت شده نمونه برداری شده و نمونه ها جهت انجام آزمایشات شیمیایی و میكروبی به آزمایشگاه ارسال می گردد.

مخازن ذخیره از جنس استیل ضدزنگ بوده و در مقابل خوردگی مقاوم است. به طور كلی تجهیزاتی كه در قسمت ساخت و بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد باید اولا قابل شستشو و گندزدایی باشد به طوری كه در مقابل موادی كه به این منظور استفاده می شود، مقاومت كافی از خود نشان داده وثانیا به دور از آلودگی های محیط مانند گرد و غبار، دود ورطوبت نگهداری شود. این نكته حائز اهمیت است كه عمل شستشو و بهداشتی نمودن، به طور مرتب و طبق یك برنامه ریزی مشخص انجام گرفته و به این ترتیب، محصول از گزند آلودگی در امان می ماند.

نمای درونی مخازن ذخیره

 

بسته بندی

پس از اطمینان از عدم آلودگی میكروبی محصول و تطابق نتایج آزمون های فیزیكوشیمیایی با مقادیر استاندارد، محصول مایع دستشویی كه در مرحله اول ساخته شده بود، از مخازن ساخت به مخازن ذخیره منتقل می گردد.

بخش بسته بندی سالن تولید به طور کامل از قسمت ساخت جدا می باشد.

در بخش بسته بندی همانند سالن ساخت، كف، دیوارها، سقف و پنجره ها نه تنها از لحاظ جنس و مصالح ساخت بلكه از لحاظ طراحی مورد توجه قرار گرفته اند. این ملاحظات در طراحی کلیه سالن های تولید در نظر گرفته شده است.

 

پاكیزگی، قابلیت شستشو و سهولت تعمیرات، نكاتی است كه در مورد سقف و دیوارها در نظر گرفته شده است. به منظورجلوگیری از ورود ذرات گرد و غبار، بهتر است درمکانی كه تهویه كافی وجود دارد، پنجره های ثابت ( باز نشدنی ) تعبیه شده و در صورت وجود پنجره هایی كه به محیط خارج باز می شوند، نصب توری الزامی است.

 

لازم است که نور سالن تولید و بسته بندی كافی باشد. لامپهای مجهز به حفاظ در مكانهایی كه نیاز به روشنایی و دید است به نحوی تعبیه شده كه در صورت شكستن احتمالی، موجب آلودگی محصول نگردد.