• بهترین راه پاك كردن پوست خشك چیست ؟

شیر پاك كن بهترین پاك كننده برای پوست های خیلی خشك است. به شرطی كه هفته ای یك بار از آب و صابون(البته از نوع مناسب)استفاده شود.

 

 • درست و مؤثر پاك كردن پوست چرب چگونه است ؟

بهترین و مناسب ترین روش پاك كردن پوست های معمولی و چرب استفاده از آب و صابون است، البته صابون مناسب كه با آگاهی انتخاب باشید باید توسط پزشك متخصص معاینه شوید.

 

 • آیا استفاده از صابون بچه برای شستشوی اشخاص بزرگسال مناسب است ؟

صابون بچه برای اشخاص بزرگسال با پوست خشك مناسب است اما برای پوستهای معمولی و چرب بهترین گزینه نیست. بسیار مهم است كه برای شستشوی بدن از شوینده ای استفاده كنیم كه ضمن سازگاری با پوست، بطور موثری آلودگی ها را از سطح بدن پاك نماید.

 

 • برای اینكه در زمستان پوستمان خشك نشود چه كار كنیم ؟

برای مرطوب شدن هوای اتاق از یك دستگاه بخور استفاده كنید. تا جای ممكن از پوشیدن لباس پشمی و همچنین از انداختن پتوی پشمی روی خود اجتناب كنید. در ضمن، استفاده منظم از فرآورده های مرطوب كننده پوست فراموش نشود.

 

 • چه كار كنیم كه پوستمان خشك نباشد ؟

همیشه از فرآورده های مرطوب كننده پوست استفاده كنید. بعد از هر بار شستشو و تماس بدن با محصولات شوینده این تركیبات را به كار ببرید تا پوستتان مرطوب باقی بماند.

 

 • محافظت منسوجات از بدن در مقابل آفتاب تا چه حد است ؟

پارچه های نخی یا پنبه ای حداكثر 10% اشعه آفتاب (البته اگر خیس باشند تا 20%) را از خود عبور می دهند. چترهای آفتابی نیز شخص را 100% در مقابل آفتاب ایمن نمی كنند. باید یادآور شد كه نور آفتاب از ماسه روشن، برف یا از سطح آب نیز منعكس می شود. همچنین شیشه های ماشین و پنجره ها هم اگر رنگی نباشند تا 80% اشعه ماوراء بنفش نوع A را از خود عبور می دهند.

 

 • چگونه شخص دچار سرطان پوست می شود ؟

بیشتر سرطان های پوستی در اثر تماس طولانی و زیاد با پرتوی آفتاب بوجود می آیند. مسئله دیگر وجود سابقه فامیلی ابتلاء به سرطان پوست بخصوص ملانوم می باشد كه شانس ابتلاء به آن را در دیگر اعضاء خانواده بالا می برد. برای ایجاد سرطان پوست در اثر آفتاب لازم نیست كه حتماً فرد دچار آفتاب سوختگی شود و همین كه مدت زیادی را بیرون از خانه و در معرض آفتاب قرار بگیرد كافی است.

 

 • اگر در(ب) بطری یك شوینده برای مدتی باز بماند، خراب می شود ؟

مایعات شوینده بطور كلی دارای ماده ای به نام نگهدارنده می باشند كه وظیفه آن حفظ محصول از آلودگی میكروبی است. مایعات شوینده به ویژه شامپوها برای رشد انواع میكروارگانیسم ها مناسب بوده، زیرا pH آنها برای رشد میكروب ها مناسب تر از سایر مایعات شوینده مورد استفاده در منازل است(pH نزدیك به خنثی). حال اگر در(ب) بطری شوینده باز بماند، احتمال آلودگی آن بسیار زیاد می شود، زیرا مواد نگهدارنده دیگر قادر به مقابله با كلیه میكروارگانیسم هایی كه در اثر باز بودن در(ب) بطری وارد مایع شده اند نمی باشند.

 

 •  آیا صابون فشرده را می توان برای شستشوی سر و بدن استفاده كرد ؟

صابون به شكل قالب های فشرده و پودر فقط به منظور شستشوی پارچه و لباس ها فرموله شده و استفاده از آنها برای سایر مصارف شویندگی هرگز جایز نمی باشد. اصولاً نوع ماده اولیه مورد استفاده در هر محصول برای مورد مصرف آن محصول انتخاب و به كار برده می شود. عواملی از قبیل درجه خلوص، رنگ، بو و خواص فیزیكی مواد اولیه، همگی با در نظر گرفتن مورد مصرف فرآورده انتخاب شده و به همین دلیل موادی كه برای پاك كردن لباس ها مناسب هستند به منظور شستشوی موی سر و بدن اصلاً مناسب نمی باشند. pH در انواع فرآورده ها متفاوت بوده و چنانچه محصولی بی رویه به كار رود به علت اثر سوء ناشی از pH نامناسب، گاهی ضررهای جبران ناپذیری برای مصرف كننده به بار می آورد.

 

 • چگونه حساسیت پوست خود را در مقابل انواع مواد آرایشی و بهداشتی بیازمائیم ؟

برای آزمایش انواع فرآورده ها كافی است مقداری از این مواد را در پشت گوش و یا آرنج دست خود بمالید. پس از 10 دقیقه اگر هیچ واكنشی ایجاد نشد، مشخص می شود كه شما به طور معمول به مواد فوق آلرژی ندارید.

 

 • برای شستشوی پوست خشك بهتر است از چه ماده ای استفاده كنیم ؟

تا جایی كه ممكن است از زیاد شستن پوست خشك بپرهیزید و پس از آن هم بلافاصله از كرم های مرطوب كننده استفاده كنید. استفاده زیاد از مواد شوینده، پوست را خشك تر و مستعد اگزما می كند. شاید بهترین ماده برای تمیز كردن پوست خشك، شیرپاكن یا كلدكرم باشد.

 

 • استفاده از فرآورده های شوینده دارای مواد ضد باكتری تا چه اندازه ای لازم است ؟

به جز در موارد خاص مانند کارکنان بیمارستان یا اتاق عمل و … استفاده از این مواد برای مردم عادی توصیه نمی شود و می تواند در افراد دارای پوست حساس مشكل ایجاد كند. علاوه بر این، ریسك بروز مقاومت میكروبی مسئله مهمی است كه نمی توان از آن چشم پوشی كرد.

 

 • فرآورده های حاوی كلاژن چه مزیتی بر دیگر فرآورده های فاقد آن دارند ؟

كلاژن یك پروتئین بزرگ است كه آب را به خود می گیرد و به همین جهت یك مرطوب كننده خوب محسوب می شود ولی با توجه به اینكه از سطح پوست جذب نمی شود اثرات مورد ادعا در مورد آن ماننداثر پیشگیری از چین و چروك ( در فرآورده های جلدی ) را برآورده نمی كند.

 

 • علت پوسته شدن گاه و بی گاه پوست در برخی اندامها مانند صورت، دست یا پا كه پوسته ها به صورت ورقه های نازك ازبدن كنده می شوند چیست و چگونه درمان میشود ؟

پوسته پوسته شدن علل متفاوتی دارد. در مواردی فیزیولوژیك (طبیعی) است و در بعضی افراد كه پوست خشك دارند دیده می شود. گاه نیز به علت بیماری های پوستی مانند درماتیك سبوریك، اگزما و … پدید می آید. در چنین مواردی بویژه اگر با نرم كننده های معمولی بهبود نیافت، باید با پزشك متخصص مشورت شود.

 

 • علت بوجود آمدن بوی عرق چیست و ما چرا عرق می كنیم ؟

تعریق برای انسان ضروری است زیرا یك راه طبیعی برای تنظیم دمای بدن و رطوبت پوست به حساب می آید. عرق به خودی خود بدون بو است و به راحتی از سطح بدن تبخیر می شود.در مناطقی مانند زیر بغل، تبخیر به راحتی انجام نمی شود و باعث می شود كه همواره رطوبت وجود داشته باشد.باكتری هایی كه در محیط گرم و مرطوب تكثیر می کنند، موجب تجزیه عرق شده و بو ایجاد می كنند.

 

 • تفاوت دئودورانت و فرآورده های ضد عرق در چیست ؟

دئودورانت با بوجود آوردن یك ماسك بر روی بویی كه از فعالیت باكتری ها ناشی شده، سبب كاهش بوی نامطلوب می گردد. فرآورده های ضد عرق با كم كردن میزان تعریق در سطح پوست، رطوبت و در نتیجه به طور غیر مستقیم بوی حاصل از آن را كنترل می كنند.

 

 • آیا تعریق در زنان و مردان متفاوت است ؟

بله. میزان تعریق در یك مرد بیشتر از یك زن است. البته مكانیسم ایجاد بوی بدن یك فرد در هر دو جنس خیلی شبیه به هم میباشد. هر چند سرعت بعضی از فرآیند ها در پوست مردان شدیدتر است.

 

 • آیا سدر بر روی پوست هم اثر دارد ؟

سدر در تقویت موی سر و رفع شوره آن موثر است. ضمناً در ناراحتی‌های پوستی هم آن را برای شستشوی بدن به كار می‌برند چون اثر تحریك كننده ندارد و به واسطه داشتن تانن پوست را تقویت می كند. كسانی كه بدن خود را با سدر می‌شویند به خوبی تغییرات درجه حرارت را تحمل می‌كنند. قابض بودن سدر علت تاثیر خوب آن بر عفونتهای پوستی است.

 

 • pH پوست یعنی چه ؟

پوست به طور طبیعی حالت اسیدی دارد. PH برابر 7 خنثی بوده و هر چه از عدد 7 بالاتر رویم pH حالت قلیایی پیدا می‌كند. pH زیر 7 نشان دهنده وضعیت اسیدی می‌باشد. pH پوست در حالت طبیعی اسیدی و در حدود 5 است و به این وسیله قدرت مقابله با عفونتها و میكروبهای خارجی را دارا می‌باشد.

 

 • آیا در اثر تماس با مواد شوینده pH پوست تغییر می كند ؟

پس از هر بار استفاده از مواد شوینده، پوست قلیایی شده و 3 ساعت وقت لازم است تا پوست pH طبیعی خود را باز یابد. درصورتیكه شخص به طور مكرر با این مواد تماس داشته باشد، پوست قادر به ترمیم حالت اسیدی خود نبوده و در این حالت پوست مستعد اگزما و ابتلا به بیماریهای مختلف خواهد شد. بنابراین توصیه می‌شود هنگام كار با مواد شوینده حتماً از دستكش استفاده شود . در غیر این صورت دست را با محلول آبلیمو و گلیسرین آغشته كنید.

 

 • آیا می‌توان از شامپو و صابونهای معمولی برای كودكان استفاده كرد ؟

شامپو و صابونهایی كه برای كودكان استفاده می‌شود، با فیزیولوژی بدن آنها مطابقت دارد. در صورتیكه برای كودك از مواد شوینده افراد بزرگسال استفاده شود، بدلیل عدم هماهنگی بین خاصیت شامپو و صابون با پوست بدن و موی سر كودك، عوارضی چون خشكی، خارش، قرمزی، التهاب و آلرژی به دنبال خواهد آمد.

 

 • برای شستشوی دستها در مكانهای عمومی چه نوع فرآورده‌ای توصیه میشود ؟

با صابونهای جامدی كه در اماكن عمومی. به خصوص رستورانها، ادارات، مدارس و .. مورد استفاده همه است دست و صورت خود را نشویید چون اكثر این صابونها به علت كثرت استفاده به شدت آلوده‌ بوده و با مالیدن آن به دستها،آلودگی صابون را به دستها منتقل می‌كنید. توصیه می‌شود كه در مكانهای عمومی از صابونهای مایع یا مایعات دستشویی استفاده شود.

 

 • مایع دستشویی چیست ؟

مایعات دستشویی بر مبنای مواد فعال كننده سطحی استوارند و تكنولوژی فرمولاسیون آنها مشابه شامپو است. مزایای این فرآورده در مقایسه با صابون قالبی، بهای مقرون به صرفه، سازگاری با آب سخت، سهولت استفاده و اتلاف اندك آن در حین مصرف است. شاخصهای مهم دیگر این محصول، قابلیت پاك‌كنندگی خوب، كف كنندگی بالا و سازگاری مطلوب با پوست دست می‌باشد.