دو منظوره

در گذشته پاك كنندگی شامپو با خشكی و زبری موها همراه بود به طوری كه مصرف كننده، این حالت را به عنوان یكی از ویژگی های شامپو پذیرفته بود. گویا مردم قانع شده بودند كه تنها راه حل برای مبارزه با زبری مو استفاده از كاندیشنر است.
اما در حال حاضر دسترسی همزمان مصرف كننده ایرانی به موی نرم و پاكیزه، با ابزاری به نام دومنظوره سیو (شامپو + كاندیشنر) امكان پذیر گردیده است.

 

دو منظوره چیست ؟
این محصول برای كسانی طراحی شده كه وقت كافی برای شامپو كردن مو در یك مرحله و كاندیشن كردن آن در مرحله ای جداگانه را ندارند!
در این فراورده، ذرات مثبت كاندیشنر درون دامهای نامرئی كریستالی محبوس شده و به این ترتیب بدون آنكه خنثی شوند در كنار ملكولهای شامپو - كه دارای بار الكتریكی منفی هستند- قرار می گیرند. 

 

 

پس از آنكه ملكولهای شامپو چرك را از سطح مو ی شما زدود، در مرحله آبكشی، ذرات كاندیشنر از دام خود رها گردیده و به علت وجود بارالكتریكی مثبت، جذب مو می گردد و به این ترتیب بدون آنكه با آبكشی شسته و خارج شود به مو چسبیده و بار الكتریكی منفی ناشی از ملكولهای شامپو را خنثی می نماید و با تسطیح پولكهای مو، آن را نرم و درخشنده می سازد.

 

آشنایی با ژل موی سر

ژل موی سر یكی از ابزار های شكل دادن به مو به شمار می آید. با استفاده از این فراورده می توانید مدل دلخواه خود را برای مدت نسبتا طولانی بر روی مو تثبیت نمائید.

 

               

 

شامپو

 

چه ویژگی هایی از یك شامپوی خوب انتظار دارید ؟
شامپوی مناسب موی سر شما كدام است ؟
شامپوی ایرانی یا خارجی كدامیك را انتخاب می كنید ؟
آیا روش صحیح شامپو كردن را می دانید ؟ 

 

مراحل شامپو زدن


چه ویژگی هایی از یك شامپوی خوب انتظار دارید ؟
شامپو یكی از انواع فراورده های محافظت از مو می باشد كه به منظور زدودن آلودگی های سطح مو و پوست، بدون ایجاد اثرات نامطلوب به كار می رود.
شامپوی خوب شامپویی است كه علاوه بر پاك كنندگی، دارای ویژگی های زیر باشد:

 • تحریكات پوستی و چشمی نداشته باشد.
 • سریع كف نماید و كف ایجاد شده ضمن پایداری، كیفیت خوبی از لحاظ تراكم داشته باشد.
 • موها را نرم و درخشنده نماید.
 • در صورت لزوم حجم موها را بیشتر نموده و آن را پر پشت تر نشان دهد.
 • حالت پذیری و قابلیت كنترل به موها ببخشد.
 • بقایای آن سریع آبكشی شده و از موها خارج گردد.
 • باعث سهولت در شانه خوری موها شود.

بدیهی است كه تمامی این خصوصیات الزاما نمی تواند و نباید در یك شامپوی خاص با هم جمع شود. زیرا مثلا فردی كه موهای نازك دارد به حجیم شدن موها می اندیشد در حالیكه یك فرد با موهای ضخیم، بیشتر در پی نرمی و لطافت موهای خود است.

 

شامپوی مناسب موی سر شما كدام است ؟

به یاد داشته باشید چیزی به نام بهترین شامپو «مناسب برای همه» وجود ندارد زیرا انتخاب شامپو یك مساله كاملا شخصی است و ممكن است شامپویی كه برای موی شما بهترین است برای موی یك فرد دیگر نامناسب باشد. 

به عنوان مثال شما یك شامپوی خارجی با مارك معروف را استفاده می كنید اما موهای شما را خشك و بد حالت می كند، زیرا آن شامپو با موی سر شما سازگاری و مطابقت ندارد. اما با انتخاب شامپوی مناسب از انواع شامپوهای سیو‏‏، موهای شما نه تنها تمیز و عاری از آلودگی بلكه زیبا و باطراوت می گردد .

راز دستیابی به موهای زیبا آن است كه موهای خود را به خوبی بشناسید و فراورده مراقبت از مو، متناسب با موهای خود تان را پیدا كنید. امروزه، عملكرد یك شامپو تنها به خاطر شویندگی و پاك كنندگی نیست، زیرا صابونها و دترجنت ها - حتی بهتر از شامپو ها - می توانند این عمل را انجام دهند. بدیهی است كه موهای ما برای شستشو به فراورده های ملایمتری نیاز دارند. بنابراین: برای پیدا كردن شامپوی مناسب خودتان باید ابتدا نوع موهای خود را بشناسید.

 • آیا موهای شما طبیعی و دست نخورده است یا با مواد شیمیایی مانند رنگ مو و فرهای دائمی دستكاری شده و آسیب دیده است؟
 • زبر و ضخیم است یا نرم و نازك؟
 • از نظر میزان چربی چطور؟ موهای شما چرب است یا خشك؟
 • موقع شانه كردن چه احساسی دارید؟ خوب شانه می شود و به راحتی حالت می گیرد یا با زحمت زیاد به آن حالت و مدل می دهید؟
 • آیا تاكنون با خود اندیشیده اید كه شامپوی خوب (مانند شامپوهای سیو) تا چه حد می تواند به بهبود وضعیت موهای شما كمك كند؟

مسلما بسیاری از انتظارات مردم از یك شامپو، غیر واقعی و دست نایافتنی است. مثلا هیچ گاه نمی توان از یك شامپو انتظار داشت كه فر موها را برای همیشه باز كند. یا مثلا رنگ شیمیایی دائمی را از روی موها بزداید. اما بسیاری از انتظارات مردم مانند درخشندگی موها، قابلیت كنترل و شانه خوردن راحت تر آنها ، نرمی و حالت پذیری، انبوه به نظر آمدن مو و حتی محافظت موها در برابر اشعه فرابنفش خورشیدی، از یك شامپو به حق و قابل دستیابی است. 

به طور كلی یك شامپوی خوب شامپویی است كه علاوه بر آنكه موها را به خوبی پاك می كند، بتواند آنها را زیبا جلوه دهد و ویژگی های مورد نظر شما را به موهایتان ببخشد.

 

شامپوی ایرانی یا خارجی؟ کدامیک را انتخاب میکنید؟

آیا تا کنون با خود اندیشیده اید که کارشناسان و طراحان فرمولاسیون شامپوها تا چه حد موهای شما را می شناسند؟

و آیا آنها طراحی خود را بر اساس نوع موی شما انجام میدهند؟

مهمترین عاملی كه نوع موها را تعیین می كند ژنتیك است. یعنی آنچه كه از اجداد و نیاكان خود به ارث برده ایم.
بدیهی است اختلاف خصوصیات ژنتیكی دو نفر كه در یك منطقه اقلیمی مثل ایران زندگی می كنند بسیار كمتر از اختلاف خصوصیات ژنتیكی دو نفر در دو منطقه اقلیمی كاملا متفاوت، مانند چین و افریقا است. 
موهای مردم كشورهای خاور دور معمولا صاف، ضخیم و مشكی است. در حالی كه موی مردم كشورهای افریقایی معمولا وز، تیره و نازك است و برعكس مردم ساكن در كشورهای اروپایی، موهای نازك و بلوند دارند.
بدیهی است همانطور كه تولید كننده های بزرگ در جهان شامپوهای خود را بر اساس نوع موی مردم منطقه اصلی فروش طراحی و تولید می كنند، تولید كننده معتبر ایرانی مانند پاكسان كه شعار اندیشیدن به سلامت خانواده را سرلوحه خویش قرار می دهد نیز برای موهای ایرانی فرمولاسیون خاص طراحی می كند و برای تعیین كارایی شامپوهای خود، از موی مصرف كنندگان ایرانی استفاده می نماید.

شامپوها اغلب از موادی تشکیل شده اند که پس از آبکشی، بار الکتریکی منفی بر روی مو به جای می گذارند . این امر باعث باز شدن پولکهای سطح خارجی مو موسوم به کوتیکول(Cuticle) می گردد. با باز شدن پولکهای کوتیکول، رطوبت مو از دست رفته و مو درخشندگی خود را از دست می دهد. همچنین به علت زبری و ناهمواری، نور را خوب منعکس نمی کند، بنابراین موها کدر ومات به نظر می آیند. 

 

كاندیشنر چیست ؟
كاندیشنر فراورده ای است که عموما در ساختار ملکولی آن بار مثبت وجود دارد. خنثی شدن بار الکتریکی منفی مو توسط کاندیشنر، باعث تسطیح پولکهای کوتیکول مو و صاف شدن آنها و در نتیجه حالت پذیری، درخشش و سهولت شانه زدن در حالت خشك و مرطوب می شود.