آیا لازم است شامپوی مورد استفاده هر چند وقت یك بار تعویض شود ؟

این تصور از آنجا نشأت گرفته است كه در گذشته برخی شامپوها به علت محدودیت تواناییشان در زدودن كامل آلودگی های مو و پوست سر، به تدریج موجب تجمع برخی از آلودگی های خاص روی سر می شدند. بنابراین به مردم سفارش می شد كه هر چند وقت یكبار شامپوی خود را تعویض نموده تا این مشكل برطرف شود.
اما در صورتی كه شامپوی مصرفی شما از نوع پیشرفته ای است كه باعث تجمع آلودگی روی سطح مو و پوست سر شما نمی شود، تعویض مكرر شامپو ضرورتی ندارد. البته وفاداری به یك نوع بخصوص شامپو نیز توصیه نمی شود، زیرا در دنیای مدرن امروز سالانه انواع شامپوهای جدید با خواص متنوع عرضه می گردد و عدم استفاده از آنها به صرف آنكه «محصولی كه استفاده می كردیم امتحان خود را پس داده است!» محروم نمودن خود از پیشرفتهای تكنولوژی می باشد.

 

آیا استفاده مكرر از شامپو باعث كدر شدن و آسیب دیدن مو می گردد ؟

استفاده از شامپوهای نامناسب و عدم به كارگیری روش صحیح استفاده از شامپو، باعث كدورت و آسیب دیدگی موها می شود. در صورتی كه شامپوی مناسب موی خود را پیدا کرده و روش صحیح شامپوكردن و خشك كردن مو را آموختید، می توانید با خیال آسوده موی خود را هر روز یا چند بار در روز شستشو دهید.

 

آیا شامپوی نامناسب، باعث ریزش موی سر می شود ؟

مردم وقتی شامپوی خود را عوض می كنند معمولا توجه بیش از حدی به حالت مو و پوست سر خود نشان می دهند. اگر بهبودی در وضعیت موهایشان حاصل شد آن را به فراورده جدید نسبت می دهند و بر عكس در صورتی كه وضعیت موهایشان بدتر شد، باز هم فراورده جدید را مقصر میدانند. مثلا ریزش طبیعی موهای خود را به شامپو جدید نسبت می دهند. تحقیقات نشان داده تعداد كمی از مردم از نقش عواملی مانند شانه كردن، برس كردن، تاثیرات مخرب مواد شیمیایی و یا حتی داروها، رژیم غذایی، بیماری یا ویژگی های توارثی در ریزش مو آگاه هستند. حقیقت آن است كه شامپوها به دلیل قرار داشتن پیاز مو در عمق سر باعث ریزش دائم مو نمی شوند. ضمن اینكه تاثیری بر میزان ریزش یا رشد مجدد آن در طول شبانه روز نیز ندارند.

 

در هنگام به كار بردن شامپو، چگونه پوست سر را ماساژ دهم تا موی من آسیب نبیند ؟

برای جلوگیری از آسیب دیدگی مو در اثر استفاده از شامپو، مهمترین نكته ای كه باید بدانیم آن است كه مو در حالت خیس به علت جذب آب متورم شده و بسیار آسیب پذیر است. بنابراین باید با ملایمت بیشتر با آن رفتار نمود. ضمن اینكه برای ماساژ پوست سر از نوك انگشتان استفاده نمایید نه ناخنها.

 

مدت زمان آبكشی شامپو تا چه حد باید طولانی باشد ؟

پس از استفاده از شامپو، موی خود را به خوبی و به طور كامل آبكشی نمایید تا هیچ اثری از كف شامپو روی موی شما باقی نمانده باشد. یادآوری می كنیم بر خلاف آبكشی كاندیشنر، برای آبكشی شامپو هر چه افراط كنید بهتر است (البته صرفه جویی در مصرف آب را هم در نظر داشته باشید!).

 

برای آبكشی شامپو باید از آب سرد استفاده كنم یا آب گرم ؟

برای آبكشی شامپو از آب گرم استفاده كنید تا شامپو به طور كامل از سطح مو خارج گردد. اما دمای آبكشی كاندیشنر بستگی به عواملی مانند ضخامت موی شما دارد. هرگز از آب داغ برای آبكشی موی خود استفاده نكنید. استفاده از آب سرد هم فقط برای كاندیشر كردن (حالت دادن) عمقی مو انجام می گردد.

 

موی من شوره می زند، چه نوع شامپویی می تواند برای رفع این مشكل به من كمك كند ؟

شامپوهای ضدشوره با انواع وغلظتهای مختلف از ماده ضد میكروب (ضد قارچ)، مطابق با توصیه پزشك ( با دستورالعملی كه ارائه می كند) می تواند شوره سر را از بین ببرد. اغلب این فراورده ها بدون نسخه پزشك (OTC) در دسترس هستند. اما برای تهیه بعضی از آنها به نسخه پزشك(POM) نیاز دارید.

 

آیا می توان از صابون به جای شامپو استفاده كرد ؟

صابون به علت شویندگی بسیار زیاد، علاوه بر چرك، چربی های مفید پوست را هم شسته و خارج می كند. در ضمن صابونهای معمولی دارای اندیس pH بالایی بوده و به همین جهت پولكهای مو را از یکدیگر باز نگه داشته و موی شما را مستعد آسیب می گرداند. امروزه سختی آب نیز مزید بر علت شده زیرا املاح معدنی موجود در آب سخت (در اثر استعمال صابون) روی سطح مو رسوب كرده و مو را كدر می نماید.

 

آیا نمك دریا و كلر استخر باعث تخریب مو می شود ؟ در این صورت آیا این مواد پس از شامپو كردن مو از روی سر زدوده خواهد شد ؟

اگر آب شور دریا بدون شستشو روی مو خشك شود، مقدار زیادی از رسوب نمك روی سطح مو انباشته شده و باعث خشكی و سنگینی مو می گردد. همچنین كلر موجود در آب استخر یك بی رنگ كننده ضعیف است كه باعث از بین رفتن رنگدانه های مو به مرور زمان می گردد. بنابراین باید بعد از شنا، مو به خوبی شسته و آبكشی شود. استفاده از شامپوها و محلولهایی كه اختصاصا برای شستشوی مو بعد از شنا ساخته شده نیز می تواند مفید واقع شود.

 

موی من در اثر استفاده از شامپو قرمز شده ! آیا كهنه بودن لوله كشی آب منزل می تواند باعث تغییر رنگ موهای من شده باشد ؟

بله مواد شیمیایی موجود در آبهای آلوده به املاح فلزی می تواند رنگ موهایی كه سطح آسیب دیده دارند را تغییر دهد.

 

من برای شكل دادن به موهایم از موادی مانند ژل و واكس موی سر استفاده می كنم اما احساس می كنم شامپوی معمولی، این مواد را به طور كامل از موی سر من نمی زداید. آیا باید از شامپوی خاصی استفاده نمایم ؟

برخی شامپوها (مانند شامپوهای شفاف كننده) برای جلوگیری از انباشتگی حاصل از استفاده روزانه محصولات آرایشی شكل دهنده مو (از جمله ژل و واكس مو) طراحی شده است. لذا استفاده از آنها را برای شما توصیه می كنیم.

 

آیا اگر شامپو برای 2 تا 3 دقیقه روی سر باقی بماند، تاثیر بیشتری خواهد داشت ؟

بله، شامپو های حاوی مواد حالت دهنده بهتراست دو تا سه دقیقه بر روی مو بمانند تا اینکه مواد حالت دهنده موجود در آن بتواند عمل خنثی كردن بارهای الكتریكی مو را بهتر انجام دهد.

 

بعضی وقتها احساس می كنم پس از استفاده از شامپو، پوست و موی سر من به شدت خشك و خشن شده است. چه عامل یا عواملی می تواند باعث بروز این مشكل شده باشد ؟

عواملی مانند عدم آبکشی كامل شامپو، استفاده از شامپوهای ارزان قیمت و خشن و همچنین استفاده از شامپوهایی كه برای موی سر شما مناسب نیست نیزمی تواند باعث بروز این مشكلات گردد. لذا تجدید نظر در نوع شامپوی مصرفی را به شما توصیه می كنیم.

 

میزان منطقی مصرف شامپو در هر بار حمام كردن چقدر است ؟

میزان مصرف شامپو بستگی به میزان آلودگی مو و پوست سر، همچنین بلندی مو دارد. به عنوان یك قاعده كلی میزان مصرف شامپو باید به اندازه ای باشد كه موقع به كارگیری، كف حاصل از آن تمام سطح مو را بپوشاند. به یاد داشته باشید زمان به كارگیری شامپو بعد از مرحله آبكشی اولیه می باشد یعنی زمانی كه موی خود را به خوبی باآب خیس نموده اید.

 

آیا استفاده از شامپو بچه برای كسانی كه پوست حساس دارند بهتر است ؟

خیر، تفاوت شامپوهای بچه با شامپوهای معمولی اندیس pH، نوع و غلظت مواد فعال آن است. اندیس pH شامپوهای بچه طوری تنظیم شده كه با pH چشم مطابقت داشته و میزان ریزش اشك را به حداقل می رساند. در حالی كه پوست سر به pH كمتری نیاز دارد. ضمناً ماده شوینده غالب در شامپوهای بچه از نوع آمفوتری است كه ضمن شویندگی كمتر، سازگاری بیشتری با مخاط چشم كودكان دارد. لذا استفاده از این شامپوها برای بزرگسالانی كه ترشح چربی پوست سر و آلودگی موی شان بیشتر است توصیه نمی شود. بنابراین به افرادی كه دارای پوست سر حساس هستند پیشنهاد می گردد به جای استفاده از شامپو بچه از شامپوهای ملایم استفاده نمایند.

 

همه تولید كننده ها ادعا می كنند که شامپویشان بهترین است. آیا واقعا تفاوتی میان شامپوها وجود دارد ؟

تفاوت بسیار زیادی بین شامپوهای مختلف از نظر كیفیت ماده اولیه مورد استفاده، فرمولاسیون به كاررفته، رعایت اصول بهداشت در خط تولید، جنس تجهیزات ساخت و بسته بندی و همچنین دقت تولید كننده در كنترل كیفیت محصول نهایی وجود دارد. همچنین شرایط نگهداری محصول تا رسیدن به دست مصرف كننده نیز از عوامل مهم و موثر در كیفیت نهایی شامپو می باشد. لذا توصیه می گردد در انتخاب شامپو و هر نوع كالای دیگر، به حسن شهرت و اعتبار تولید كننده توجه شود. امروزه شبكه جهانی اینترنت، اطلاعات مفیدی را در این زمینه در اختیار شما قرار خواهد داد.

 

آیا كسانی كه موی بلند دارند هم می توانند مانند افرادی كه مویشان كوتاه است هر روز موی خود را شامپو نمایند ؟

بله، به شرط آنكه روش صحیح استفاده از شامپو را دانسته و مهمتر اینكه شامپو كردن صحیح در آنها تبدیل به یک عادت شده باشد.

 

موی من نازك است و سریع گره می خورد ( به خصوص در هنگام شامپو كردن). آیا می توانم بعد از آبكشی موهایم را شانه كنم ؟ برای من چه نوع برس یا شانه ای توصیه می كنید ؟

گره خوردن در موهای بلند بسیار شایع است. برس كردن مو در حالت خیس و استفاده از روش هایی مانند شانه كردن مو در خلاف جهت خواب پولك های كوتیكول (Backcombing) كه برای حجم دادن به موهای كم پشت استفاده می شود این مشكل را تشدید می كند. هرگز در هنگام شستشوی مو، آن را به بالا جمع نكنید زیرا جمع كردن مو به بالا (Pile up) باعث ایجاد ناگهانی توده های در هم پیچیده موهای گره خورده و تشكیل ساختار خاصی با نام ساختار «آشیانه پرنده» شده كه تنها علاج آن بریدن با قیچی است . استفاده غلط از حوله در هنگام خشك كردن مو و چنگ زدن مو با حوله از عوامل مهم ایجاد گره در مو می باشد. مو باید به آرامی با حوله آب گیری شود به این معنا كه به جای چنگ زدن مو باید از روش گذاشتن و برداشتن حوله استفاده کرد، پس از آنكه مو با حوله آبگیری شد و زمانی كه هنوز رطوبت در آن وجود دارد، آن را با شانه دندانه درشت شانه كنید تا گره های آن برطرف شود. تا حدامكان اجازه دهید موی شما به طور طبیعی در هوا خشك گردد.