تولید پودر شوینده                                            تولید صابون رختشویی دترجنت                                 

 

 

 تولید پودرهای شوینده

 

شركت پاكسان بزرگ‌ترین شركت تولید كننده فرآورده‌های بهداشتی، آرایشی و پاك‌كننده در كشور با بهره‌گیری از فناوری پیشرفته، مبتنی بر تحقیق و نوآوری و همچنین افراد متخصص و مجرب ، همواره به منظور جلب رضایت مشتریان داخلی و بین‌المللی، با هدف تامین سلامت جامعه و همچنین در راستای اعتلای شعار شركت در تلاش است كه محصولات خود را با كیفیت مطلوب توام با بهبود مستمر و قیمت مناسب به مشتریان ارائه نماید.

 

پودرهای شوینده

پودرهای شوینده در حدود نیم قرن پیش به بازار عرضه شدندوبا ارائة آنها قدم بسیار مهمی در ارتقای بهداشت و نظافت فرد و جامعه برداشته شد . پودر شوینده به مخلوطی یكنواخت از مواد اولیه مختلف اطلاق می گردد كه به صورت دانه‌های تو خالی (Beads) یا دانه‌های توپر (Granules)یافت شده و برای شستشوی پارچه، الیاف و سطوح بكار می‌رود.

 

 

فرآیند تولید پودر در شركت پاكسان

 

 

فرآیند تولید پودر در شركت پاكسان

مواد اولیه جامد و مایع پس از تهیه از شركت‌های معتبر داخلی و خارجی، بوسیله افراد متخصص در آزمایشگاههای مجهز كنترل كیفیت مورد آزمایش قرار می‌گیرد . در صورت مطلوب بودن كیفیت این مواد، آنها به سیلوها و تانكهای ذخیره انتقال و از آنجا به اندازه مصرف روزانه به مخزن‌ باسكولها واقع در واحد تولید منتقل می‌شوند.

 

 بخش توزین مواد

واحد باسكولها دارای مخازن وباسکول های مجزا برای موادجامد ومایع می‌باشد.

       مخازن مواد مایع عبارتنداز :                                                مخازن مواد جامد عبارتنداز : 
 •         سدیم سیلیكات مایع
 • سدیم تری پلی فسفات STPP
 •         ماده فعال در سطح آنیونیك ( Surfactant )
 • سدیم سولفات
 •         ماده فعال در سطح كاتیونیك
 • سدیم كربنات
 •         كاستیك سودا (سود سوزآور)
 •  اپتیكال بریتنر و سدیم كربوكسی متیل سلولز
 •         استئاریك اسید
 • زئولیت
 •         آب
 
 •         خمیر پودرهای بازیافتی   
 

 

برای توزین هر یك از مواد فوق یك ترازو در سرویس قرار می‌گیرد و یك ترازو بصورت یدك(‌Stand by) نگهداری می‌شود، كه در صورت بوجود آمدن مشكل برای هر یك از ترازوها، از یدك آنها برای جلوگیری از توقف تولید استفاده می‌شود.

باسكولها بوسیله یك سیستم كنترلی پیشرفته ( PLC )، از داخل اتاق كنترل برنامه ریزی و كنترل می گردد . فرمولاسیون با توجه به نوع محصول مورد نظر بوسیله یك كامپیوتر توسط اپراتور در اتاق كنترل به سیستم اعمال می‌شود و باسكولها به طور همزمان بوسیله سیستم كنترلی PLCبارگیری و بطور همزمان تخلیه می گردد. بارگیری وتخلیه آنها با توجه به تناژ تولید بطور اتوماتیك توسط سیستم كنترلی تنظیم می شود.

 

 

 کراچر وایچینگ

 بعد از بارگیری و تخلیه مواد بوسیله باسكول‌ها، مایعات بوسیله لولة شیب‌دار (كلكتور) وارد مخزن موج‌گیر و یكنواخت كننده می‌شود، سپس به طور یكنواخت وارد دستگاهی به نام كراچر شده. ومواد جامد نیز توسط دستگاهی بنام هلیس( انتقال دهنده مارپیچی) به طور یكنواخت و متناسب با مواد مایع به داخل كراچر هدایت می گردد..

بنابراین مواد جامد و مایع جهت تهیه یك مخلوط یكنواخت به كراچر انتقال داده می‌شود. بعد از كراچر مخلوط تهیه شده به ایجینگ هدایت می گردد. ایجینگ فرصت بیشتری برای آبگیری به سدیم تری‌پلی فسفات می‌دهد و مخلوط را یكنواخت‌تر می‌كند. بعد از ایجینگ اسلوری (خمیر سوسپانسیون) تهیه شده بوسیله اسكروپمپ به پمپ‌های فشار قوی انتقال داده می‌شود.

 

 

 پمپ فشار قوی

برای اینكه پودر با دانه‌بندی و دانسیتة دلخواه تولید نمائیم، می‌بایست اسلوری تهیه شده با فشار به داخل برج خشك‌كن پاششی اسپری شود و خشك شود. برای این منظور از پمپ پیستونی استفاده می‌شود كه اسلوری را با فشار از طریق نازلها به داخل خشك‌كن پاششی اسپری می‌كند .

 

 

 خشک کن پا ششی (Spray Drier)

برج خشك‌كن پاششی دارای 10 نازل بلند و 10 نازل كوتاه می‌باشد كه در بالای برج بصورت یك در میان آرایش یافته‌اند. اسلوری تهیه شده بوسیله نازلها از بالای برج به داخل برج اسپری می‌شود و هوای گرم تولید شده توسط كوره از پایین برج وارد برج می‌گردد. ذرات اسلوری پس از تماس با هوای گرم ،آب خود را از دست داده و خشك شده و درنهایت از پایین برج پودر تولید شده خارج می‌گردد. هوای خروجی بوسیله فن مكنده از بالای برج تخلیه می‌شود.

 

 

 کوره (ژنراتور هوای گرم)

برای تأمین هوای گرم مورد نیاز برای خشك كردن ذرات اسلوری داخل برج، از یك كورة عمودی دو جداره استفاده می‌شود.       شركت پاكسان فرآورده‌های بهداشتی آرایشی پاك‌كننده

 

 

 سیلیکون ها

هوای خروجی از برج حاوی ذرات ریز پودر می‌باشد كه اگر از هوا جدا و بازیافت نشود، هم مقدار زیادی پودر به هدر می‌رود و هم محیط زیست آلوده می‌شود. برای این منظور از دوازده سیكلون برای جداسازی ذرات پودر از هوای خروجی استفاده می‌شود.

 

 

 ایرلیفت

پودر خروجی از برج بوسیلة تسمه نقاله به زیر مخزن ایرلیفت انتقال داده می‌شود،سپس پودر بوسیله فن مكش به مخزن ایرلیفت و از آنجا به الك انتقال داده می‌شود.در این مرحله موادی از قبیل پربورات سدیم، آنزیم و TAED، جهت افزایش كیفیت پودر به پودر اضافه می‌شود. در مخزن ایرلیفت ذرات ریز بوسیلة جریان هوا از بالای مخزن خارج و به سیكلون‌ها وارد می‌شود و ذرات درشت بطرف الك هدایت می‌گردد. در سیكلون‌ها ذرات ریز از هوا جدا شده و دوباره به برج هدایت می‌شود . بویسله الك ذرات درشت‌تر از حد معمول از پودر جدا شده و به مخزن خمیر بازیافتی یا ضایعاتی (Recovery) منتقل می‌گردند، كه پس از اضافه نمودن آب و تهیه اسلوری، آن را به مخزن ضایعات در قسمت باسكول‌ها انتقال می‌دهند.

 

                                                          
                                                         

 

کنترل دانسیته و رطوبت

رطوبت و دانسیته پودر خروجی از الك بوسیله دانسیته‌سنج و رطوبت‌سنج پیشرفته به طور پیوسته اندازه‌گیری می‌شود و بوسیله سیستم كنترلی در مانیتور كامپیوتر موجود در اتاق كنترل نمایش داده می‌شود و به اپراتور امكان كنترل دقیق‌تر پروسه را می‌دهد .در صورت مطلوب بودن دانسیته و رطوبت پودر ، پودر جهت اضافه نمودن اسانس به مرحله بعدی هدایت می‌شود.

 

 

 اسپری کردن اسانس، دسته بندی

 پودر نرمال جهت افزودن اسانس به دستگاهی كه دارای یك مخروط می‌باشد، هدایت می‌شود. در این دستگاه پودر برروی مخروط ریخته می‌شود و اسانس توسط 4 نازل در قسمت پایین مخروط بر روی پودر در حال ریزش اسپری می‌شود. پس از آن پودر اسانس‌دار بوسیلة تسمه نقاله به سیلوهای ذخیره پودر هدایت می‌گردد. در نهایت پودر تولید شده جهت بسته‌بندی به قسمت بسته‌بندی هدایت ‌شده و بوسیله دستگاههای تمام اتوماتیك بسته‌بندی و به انبار محصولات انتقال می‌یابد.