آشنایی با انواع ظروف

در هنگا م پخت و پز و تهیه غذا، از انواع مختلفی از ظروف با اشكال و جنس‌های مختلف استفاده می‌شود. نوع و جنس ظروف بستگی به نوع غذایی دارد كه در آن تهیه می شود. همچنین نوع ظروف استفاده شده به فرهنگ هر كشور بستگی دارد به گونه‌ای كه نوع ظروفی كه در آشپزخانه‌های كشور چین استفاده می‌شود با نوع ظروفی كه در كشورهای سوریه، رم باستان و یا هتل‌های مدرن آمریكا استفاده می‌شود كاملاً متفاوت است. از دیدگاه تاریخی ظروف به دو دسته تقسیم می‌شوند : ظروفی كه در قرون وسطی و قبل از آن استفاده می‌شد مانند ظروف سفالی، چوبی، سنگی... و ظروفی كه در سال‌های اخیر استفاده می‌شود مانند ظروف پیركس، تفلون، سیلیكون و.... به طور كلی جنس این ظروف به نوع غذا و منابع گرمایی كه برای پخت غذا استفاده می شده است بستگی دارد.

ظروف آشپزخانه از دیدگاه كاربرد و نوع غذایی كه درآنها تهیه می‌شود به گروه‌های زیر طبقه بندی می‌شود:

  • ظروفی كه برای پخت غذا استفاده می‌شود مانند دیگ، قابلمه، ماهی تابه، آبكش، سینی فر و ...
  • ظروف و ابزارهایی كه برای آماده سازی مواد غذایی استفاده می‌شوند مانند: قاشق، چنگال، كفگیر، ملاقه، قیچی، رنده، كاسه، بشقاب، ابزارهایی كه برای هم زدن، خرد كردن و له كردن مواد غذایی استفاده می‌شود. انواع وزنه ها و لوازمی كه برای توزین استفاده می شود.
  • و...

 

 

 

ظروفی كه برای پخت غذا استفاده می‌شوند مانند دیگ و قابلمه و ماهی تابه به صورت مستقیم روی شعله آتش قرار می‌گیرند و تاریخچه استفاده از آنها به سالهای قبل بر می‌گردد یعنی زمانی كه از شعله آتش برای پخت غذا استفاده می‌شد. در طراحی این ظروف بنا به نوع كاربرد تفاوت‌های زیادی مشاهده می‌شود. در این قسمت انواع این ظروف از نظر جنس طبقه بندی شده و نكاتی كه در شستشوی هر نوع ظرف باید مورد توجه قرار گیرد بیان می‌شود:

             

ظروف آلومینیومی  

آلومینیوم یك فلز با قیمت مناسب و سبك است كه به خوبی حرارت تولید شده در اجاق گاز و یا فر را به غذا منتقل می‌كند ولی به دلیل براق بودن سطح فلز مقداری از گرما منعكس شده و مانع از تیره شدن سطح غذا می شود.

 

 

 

 

 

از تهیه غذاهای اسیدی (ترش مزه و یا حاوی گوجه فرنگی) دراین ظروف باید خودداری كرد زیرا باعث كدر شدن سطح ظرف شده و همچنین طعم غذا را تغییر می‌دهد.

به منظور شستشوی این ظروف باید از جریان آب گرم و اسكاچ‌های نایلونی و شوینده‌های مناسب برای آلومینیوم و یا فولاد استفاده كرد. برای براق شدن سطح ظروف باید آنها را با شوینده های با اسیدیته بالا و آبهای با سختی كم شستشو داد.

 

 

 ظروف با پوشش تفلون 

این ظروف به گونه ای تهیه شده‌اند كه مانع از چسبیدن غذا به سطح ظرف می‌شوند همچنین مانع از مصرف بیش از حد روغن شده و برای گرم‌كردن مجدد غذاهای چسبنده مانند برنج نیز مفید هستند.

 

 

 

 

این ظروف داری سطح تیره بوده و نسبت به سطوح براق و یا رنگ روشن گرمای بیشتری را جذب می‌كنند و ممكن است كه موجب سوختن غذا شوند.

برای شستن این ظروف باید به نكات زیر توجه كرد: این ظروف باجریان آب گرم و اسكاچ نایلونی شسته می شوند برای پاك كردن باقی مانده غذاها هرگز از وسایل فلزی مانند چاقو و یا قاشق استفاده نكنید زیرا موجب خراشیدن و از بین رفتن پوشش تفلون آن می شود.

 

 ظروف شیشه ای

این ظروف از شیشه های با قابلیت تحمل دماهای بالا تهیه شده‌اند و به خوبی حرارت را منتقل می‌كنند ودر مایكروویو و فر قابل استفاده هستند. همچنین به راحتی پاك شده و با غذاهای اسیدی واكنش نمی دهند. برای محافظت از این ظروف باید بعد از خروج از فر مدت زمانی را برای خنك كردن این ظروف صرف كرده و سپس آنها را درون یخچال و یا فریزر قرار داد.

 

 

 

 

برای شستشوی این ظروف از جریان آب گرم و اسكاچ نایلونی استفاده كرده و از شستشوی این ظروف با اسكاچ و یا سیم های فلزی و شوینده های با قدرت سایندگی بالا خوددرای كنید زیرا باعث خط خوردگی و كدر شدن سطح ظروف می شود.

 

 

ظروف سیلیكونی

 

این ظروف محصولات جدیدی هستند كه بیشتر به عنوان قالب استفاده می‌شوند و در مایكروویو، فر و فریزر قابل استفاده هستند. بر خلاف ظروف فلزی حرارت را جذب نكرده و تمام حرارت را به غذا منتقل می كنند . این ظروف در دمای 0F 50-40 قابل استفاده هستند. شستشوی این ظروف به راحتی امكان پذیر است.

 

 

 ظروف مسی

مس یكی از فلزات با ارزش است كه در تهیه ظروف آشپزخانه استفاده می شود و در گذشته دارای كاربرد بیشتری بوده است. این ظروف گرما را به خوبی انتقال می دهند و به سرعت گرم و یا سرد می شوند. این ظروف گرما را به طور یكنواخت منتقل كرده و از سوختن غدا جلوگیری می‌كند .

 

 

 

یكی از بزرگترین مشكلات این ظروف این است كه با رطوبت موجود در هوا واكنش داده و یك لایه سمی روی سطح ظرف تشكیل می‌شود. برای افزایش ایمنی این ظروف سطح آنها را با قلع، نقره و یا فولاد آبكاری می‌كنند. برای شستشوی این ظروف از آب گرم و اسكاچ های نایلونی استفاده می شود. برای از بردن لكه‌های روی ظرف و حفظ درخشندگی آنها می‌توان از پولیش مس استفاده كرد . از استفاده از شوینده های با قدرت سایندگی بالا خودداری كنید.

 

 

 ظروف سنگی

این ظروف از جنس سنگ مقاوم به حرارت بوده و حرارت را ازاجاق جذب كرده و به غذا منتقل می‌كنند همچنین برای مدت زمان طولانی گرما را حفظ كرده و حتی بعد از خروج از فر غذا را گرم نگه می‌دارند.

 

 

 

 

برای پاك كردن این ظروف هرگز از صابون استفاده نكنید، باقی مانده‌های غذا را از سطح این ظروف پاك كرده وآنها را با آب گرم بشویید.

 

 

 ظروف چدنی

این ظروف ارزان قیمت بوده و نسبتاً سنگین هستند و گرما را به طور یكنواخت منتقل می‌كنند. ظروف چدنی به آرامی گرم می‌شوند ولی زمانی كه گرم شدند برای مدت زمان طولانی گرما را حفظ می‌كنند. اشكال این نوع ظروف این است كه در اثر تماس با هوا و یا رطوبت لكه دار می شوند.

 

 

 

برای محافظت این ظروف نباید آنها را با صابون و یا تركیبات صابون دار شست. از یك حوله كاغذی برای پاك كردن باقیمانده‌های غذا استفاده كرده و بعد از شستشوی كامل ظروف باید سطح آن را به طور كامل خشك كرد و رطوبت باقی مانده روی سطح ظرف را نیز با حرارت دادن ملایم بر طرف كرد.

 

 

 ظروف استیل

این ظروف دارای قیت مناسب وكاربردهای متنوعی هستند كه به دلیل درخشندگی و استحكام بالای این فلز است . همچنین این ظروف با مواد غذایی با اسیدیته بالا واكنش نمی دهند.

 

 

 

برای شستشوی این ظروف می توان از اسكاچ های نایلونی استفاده كرد . برای از بین بردن لكه های روی این ظروف و افزایش درخشندگی آنها می‌توان از پولیش‌های استیل كه به این منظور تهیه شده است نیز استفاده كرد. زمانی كه این ظروف در ماشین ظرفشویی شسته می شوند در اثر دمای بالا هنگام خشك كردن ممكن است كه لكه دار شوند بنابراین باید قبل از این مرحله ظروف را از ماشین ظرفشویی خارج كرده و سطح ظروف را با یك پارچه نرم خشك كرد.

 

انواع دیگر ظروف و ابزارهایی كه به منظور آماده سازی مواد غذایی در آشپزخانه استفاده می شوند مانند قاشق ، چنگال، چاقو، الك، كاسه، لیوان و... از جنس كروم ، نیكل ، پلاتین ، نقره، شیشه و... بوده و روش نگهداری آنها شبیه نكات گفته شده فوق می باشد.