•  مایع ظرف‌شویی دستی چیست ؟

 مایع‌های ظرف‌شویی دستی فرموله شده‌اند تا ذرات باقی‌مانده غذا در ظروف مختلف مانند لیوان‌ها ، بشقاب‌ها و... را پاك كنند و به تعلیق آلودگی‌ها درون آب شستشو دهنده كمك نمایند.

 

 • وجه تمایز مایع‌های ظرف شویی از سایر محصولات شوینده چیست ؟و چرا باید مایع‌های ظرف‌شویی را فقط برای شستشوی ظرف‌ها استفاده كرد ؟

 در حالت تئوری هر پاك‌كننده و یا صابون می‌تواند به منظور شستشوی ظرف‌ها با دست مورد استفاده قرارگیرد. در حال حاضر استفاده از صابون‌ها به عنوان شوینده ظرف منسوخ شده‌است و سایر شوینده‌های لباس هم اثرات مورد نظر برای شستشوی ظروف را دارا نیستند. این شوینده‌ها ممكن است به صورت كامل پاك نشوند و یا ممكن است كه رنگ برخی از فلزات را از بین ببرند. شوینده‌های چند منظوره ممكن است كه در صرفه‌جویی اقتصادی خانواده مفید باشند امابدیهی است مایع‌های ظرف‌شویی برای شستشوی ظرف با دست بهترین انتخاب هستند.

 

 •  آیا مایع‌های ظرف‌شویی برای سایر اشیا به غیر از ظروف قابل استفاده هستند ؟

مایع‌های ظرف‌شویی بسیار متنوع و انعطاف‌پذیر هستند و علاوه‌بر ظروف در موارد زیر هم قابل استفاده می باشند:

دست‌های كثیف و آلوده

شستشوی لباس‌ها با دست

سطوح نقاشی شده

سطوح فلزی و لاستیكی

مایع‌های ظرف‌شویی برای برخی از موارد زیر پیشنهاد نمی‌شوند:

شستشوی فرش

حمام كردن

پاك كردن شیشه‌ها و پنجره‌ها

به خاطر داشته باشید كه هرگز از مایع‌های ظرف‌شویی دستی در ماشین‌های ظرف شویی خودكار استفاده نكنید و هرگز ظرف‌ها را با بلیچ و یا آمونیاك پاك ننمایید.

 

 • تاثیر مایع‌های ظرف‌شویی آنتی باكتریال و صابون‌های آنتی باكتریال چیست ؟

 صابون‌های دست ضد باكتری و یا مایع‌های ظرف‌ شویی ضد باكتری دارای فرمولاسیونی هستند كه محافظت ضد باكتری را در شستشوی دست‌ها و ظروف فراهم می‌كند، این محصولات تركیبی از مایع های ظرف‌شویی و یا صابون‌های دست با مواد ضد باكتری هستند.

 البته به دلیل ریسک مقاومت میکروبی در اثر استفاده مکرر از این محصولات امروزه مصرف انها در بعضی ازکشورها ازجمله کشور خودمان محدود شده است.

 

 • بهترین راه تعیین مقدار ماده شوینده موردنیاز در ماشین ظرف شویی چیست ؟

برای شروع مقداری را كه روی برچسب شوینده توصیه شده است مورداستفاده قراردهید . همچنین می‌توان از دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی نیز مقدار شوینده مصرفی را تعیین كرد. علاوه براین در صورتی‌كه آب دارای سختی بالایی است مقدار شوینده مصرفی را بیشتر كنید و اگر آب نرم باشد می توان تا حدودی مقدار شوینده را كم كرد.

 

 •  آیا می‌توان از شوینده‌های پودری، ژله‌ای و یا به شكل قرص نیز استفاده كرد ؟

بله، حتماً، هر سه شكل شوینده مناسب هستند ولی انتخاب هر یك از آنها به خود شما بستگی دارد.

 

 •  آیا می‌توان از مایع ظرف شویی دستی در ماشین ظرف شویی استفاده كرد ؟

خیر، زیرا علاوه بر اینكه كف زیاد حاصل از مایع ظرف شویی باعث سر ریز كردن دستگاه می‌شود، از نظر مكانیكی هم مانع از خروج سریع آب شده و به این ترتیب ممكن است كه مقداری از شوینده روی ظروف باقی بماند.

 

 • ماده آبكشی چیست و آیا استفاده از آن الزامی است ؟

ماده آبكشی یكی از مواد افزودنی است كه آب را مرطوب‌تر می‌كند، یعنی آب سریع‌تر سطح ظرف را پوشش داده و عمل آبكشی سریع‌تر انجام می‌شود و از ایجاد لكه روی ظروف جلوگیری می‌كند در صورتی‌كه آب مصرفی مواد معدنی زیادی داشته باشد، افزودن ماده آبكشی باعث خشك شدن سریع ظروف، آبكشی بهتر و از بین بردن لكه‌ها می‌شود.

 

 • آیا از شوینده ماشین ظرف شویی می‌توان برای ساییدن وشستشوی اولیه ظروف نیز استفاده كرد ؟

 معمولاً باقی‌مانده‌های غذا به راحتی از ظروف پاك می‌شود و نیازی به شستشوی اولیه قبل از قرار دادن ظروف داخل ماشین ظرف شویی نیست، اما در صورتی‌كه ظروف خیلی چرب و یا ذرات غذا به آنها چسبیده و یا سوخته باشد می‌توان از مایع ظرف شویی دستی برای شستشوی اولیه ظروف استفاده كرد.البته می‌توان برچسب روی شوینده‌ها را بررسی كرد و در صورتی‌كه برای شتشوی دستی هم مناسب باشنداز آنها استفاده نمود.

 

 • آیا می‌توان از شوینده‌های ماشین ظرف شویی برای سایر مصارف شستشو مثل پاك كردن پنجره‌ها، شستشوی كف، لباس‌ها و درون سینک ظرف شویی نیز استفاده كرد ؟

خیر، در حالی‌كه برخی از شوینده‌های خانگی چند منظوره هستند، اما شوینده‌های ماشین ظرف شویی تنها برای استفاده در ماشین ظرفشویی فرموله شده‌اند و ممكن است كه برای سایر مصارف مضر باشند.

 

 •  بهترین روش نگهداری شوینده ماشین ظرف شویی چیست ؟

اگر شوینده را به شكل پودر مصرف می‌كنید، باید آن را در محل خشك و خنك و دور از هر گونه رطوبت نگهداری كنید در غیر از این صورت ممكن است كه به‌هم چسبیده و ناصاف شوند. اما گذشته از شكل شوینده (پودر، ژل و قرص) بعد از هر بار مصرف در ظرف حاوی شوینده را ببندید و آن را دور از دسترس اطفال نگاه دارید.

 

 • آیا شوینده‌های ماشین ظرف شویی در محیطی كه بچه‌ها هستند قابل استفاده می باشد ؟

در صورتی‌كه شوینده‌ها طبق دستورالعملی كه روی برچسب آنها درج شده است استفاده ونگهداری شود برای بچه‌ها مشكلی به همراه ندارد ولی بهتر است كه مانند سایر محصولات پاك كننده آنها را دور از دسترس اطفال نگهداری كرد.

 

 • آیا می‌توان همه اشیاء را داخل ماشین ظرف شویی شست و یا باید بعضی از آنها را با دست شستشو داد ؟

بعضی از اشیا هستند كه بهتر است با دست شسته شوند. نیرو و گرمای آب و حتی شوینده ماشین ظرف شویی ممكن است كه به بعضی از اشیا آسیب برساند. همچنین ممكن است كه بر روی برچسب شوینده نیز اشیایی كه نباید در ماشین ظرف شویی شسته شوند ذكر شده باشد.

 

 • ظرفیت وبازدهی ماشین ظرف شویی چگونه قابل تشخیص است ؟

هر ماشین ظرف شویی به گونه‌ای خاص طراحی شده است. بنابراین بهترین راه این است كه دستورالعمل آن رابرای استفاده بهتر مطالعه كنید. چند نكته هم برای شروع در این قسمت بیان می‌شود:

قسمتی از ظرف را كه كثیف تر است روبروی منبع آب قرار دهید.

هرگز اجازه ندهید كه اشیای بزرگ روی اشیای كوچك را بپوشانند.

اشیای نوك تیز را به طرف پایین قرار دهید.

اشیای برنده مثل چاقو و... را در محلی ایمن از قفسه ماشین ظرف شویی قراردهید.

 

 • دمای آب مورد استفاده در ماشین ظرف شویی چقدر است ؟

در یك كلمه باید داغ باشد. بعضی از ماشین‌های ظرف شویی دارای سیستم گرم كننده آب هستند در غیر این صورت ماشین ظرف شویی را به لوله آب گرم وصل كنید و قبل از استفاده از ماشین ظرف شویی از گرم بودن آب اطمینان حاصل نمائید.

 

 • آب سخت چیست و در صورتی‌كه آب سخت باشد چه كاری باید انجام داد ؟

 آب سخت شامل مواد معدنی نامحلول مانند كلسیم و منیزیم است و قدرت پاك كنندگی شوینده را كاهش می‌دهد بنابراین لازم است كه شوینده بیشتری را مصرف كرد همچنین آب سخت ممكن است كه باعث كدر شدن و لكه دار شدن ظروف شود.

 

 • چگونه پاك‌كننده‌های ظرف عمل می كنند ؟

 پاك‌كننده های ظرف یك تركیب جدید از موادی هستند كه برای شتشوی ظروف طراحی شده‌اند. پاك‌كننده‌های ظرف شبیه حوله‌های كاغذی ویا پاك‌كننده‌های چند منظوره كه شما با آنها آشنا هستید، عمل نمی‌كنند این پاك‌كننده‌ها قوی‌تر و پایدارتر هستند و حجم زیادتری از ظرف ها را شتشو می‌دهند. پاك‌كننده‌های ظرف دارای دو سطح نرم و بافته هستند كه از فیبر ساخته شده‌اند و به این ترتیب شما به سادگی می‌توانید لیوان‌ها را تمیز كرده و باقی‌مانده غذاها را از سطوح ظرف‌ پاك كنید.

پاك‌كننده های ظرف معمولا بامواد شوینده آغشته هستند. هنكامی‌كه پاك‌كننده را مرطوب می كنیدشوینده ظرف فعال شده و كف می‌كند وبه این ترتیب ظرف‌ها‏، لیوان‌ها و ماهی‌تابه و ... را تمیز می كند، هنگامی‌كه شما این كار را انجام دادید، به راحتی آلودگی‌ها را برطرف می‌كنید.

سطح بافته شده برا ی استفاده روزانه مناسب است و از موادفلزی خشن تشكیل نشده‌است بنابراین برای دست‌ها نرم‌ بوده و خراش دهنده نیست.

 

 • آیا پاك‌كننده‌های ظرف برای كلیه سطوح آشپزخانه و ظروف آشپزی مناسب هستند ؟

 بله، پاك‌ کننده های ظرف برای كلیه ظروف اشپزی مناسب بوده و حتی بعد از شتشوی ظروف می‌توانند به منظور پاك كردن مایكروویو، ظروف بخارپزی و ... استفاده شوند. علاوه‌بر این پاك كننده های ظرف به راحتی قابل حمل بوده و خارج از خانه هم قابل استفاده هستند.

 

 • آیا پاك كننده‌های ظرف می‌توانند به طور پیوسته در آب غوطه‌ور شوند ؟

 بله، پاك‌كننده‌ها می‌توانند به طور پیوسته زیر آب شتشو داده شوند، به هر حال این عمل باعث تعلیق مایع پاك‌كننده و كوتاه شدن عمرپاك‌كننده می‌شود.