• آیا در نظافت منزل از ماسک استفاده کنیم؟

متأسفانه ماسک‌هایی که ما در اختیار داریم چندان کارآمد نیستند، چرا که ذرات مواد شیمیایی موجود، به راحتی از این ماسک‌ها عبور می‌کنند. بنابراین اگر بخواهیم از ماسک کارآمدی استفاده کنیم، باید گفت که فقط ماسک‌هایی که در جنگ‌های شیمیایی استفاده می ‌شوند، مناسبند! اما ماسک‌هایی را هم که در بازار هست، صد در صد نفی نمی‌ کنیم، چون هر چند کم اما باز هم، بی تأثیر نیستند

     

  • آیا پس از کار با مواد شیمیائی یک لیوان شیر بنوشیم؟

یک باور عامیانه وجود دارد، مبنی بر اینکه پس از کار با مواد شوینده، یک لیوان شیر بنوشید. این باور تا چه حد صحیح است؟ از بابت پیشگیری از عارضه‌ای که برای حنجره و ریه ایجاد می‌ شود، باور غلطی است، اما مصرف شیر، اصولاً هر زمانی که مسمومیت با مواد شیمیایی به‌ دلیل خوردن این مواد وجود داشته باشد، مناسب به نظر می ‌رسد.

با این حساب، خوردن شیر بعد از نظافت منزل با مواد شیمیائی توصیه می‌ شود، چرا که مواد شوینده‌ای نظیر سفید کننده، علاوه بر آسیب‌های ریه و حنجره، مسمومیت‌های داخلی را هم باعث می ‌شود.

     

  • خطرات مصرف سفید کننده ها برای سلامتی چیست؟  

سفید کننده سرطانزا نیست ولی گاهی اوقات بلع و یا استشمام آن میتواند مرگبار باشد.

افراد مبتلا به آسم، بیماریهای قلبی و تنفسی نبایستی در معرض سفید کننده قرار گیرند.

نوزادان، کودکان و افراد سالخورده نیز نبایستی در معرض سفید کننده قرار گیرند.

بیشترین عارضه بعد از استفاده از این پاک کننده‌ها در حمام است و ایجاد بخار توسط مواد شوینده و استنشاق آن برای افراد مشکل زا است. پس یکی از راه های پیشگیری، عدم استفاده از مواد شوینده در محیط‌های دربسته و جاهایی است که جریان هوا وجود ندارد.

از مواد شوینده و پاک کننده‌ای استفاده کنید که آسیب کمتری می‌ رساند، مثلاً استفاده از پودرهای شوینده که آنزیم هم دارند، بسیار امن تر از استفاده ازمواد سفیدکننده‌ای است که بخار دارد.

در کل مواد شوینده شیمیایی را که بخار می ‌کند، از برنامه تمیزکاری حذف کنید، مگر آنکه در جایی باشید که جریان سریع هوا، بخارات را پراکنده می‌ کند. در غیر این صورت هر چقدر هم که احتیاط کنید، باز هم احتمال آسیب وجود دارد.

      

  • اگر به اسپریهای گاز پاک کن دسترسی نداشتیم، اجاق گاز را چگونه تمیز کنیم؟

میتوانید از روشهای زیر نیز جهت پاک کردن اجاق گاز استفاده کنید:

روش اول: شما مي‌توانيد با استفاده از 5 قاشق جوش شيرين، 3 قطره مايع ظرفشويي و چهار قاشق سركه يك جرم‌گير خانگي تهيه كنيد. بدين ترتيب كه خمير به دست آمده را روي محل مورد نظر ماليده و بعد از 10 دقيقه با دستمال پاك كنيد. از اين جرم‌گير براي پاك كردن كف قابلمه هم مي‌توان استفاده كرد.

روش دوم: براي تميز كردن پنجره‌هاي فلزي روي اجاق گاز، آنها را در محلول آب داغ مايع ظرفشويي و آمونياك بخيسانيد. بعد از گذشت 30 دقيقه و حل شدن چربي‌ها آنها را با سيم ظرفشويي و ابر بشوييد، سپس آب‌كشي نماييد.

روش سوم:‌ با كمك يك مسواك، 4 قاشق جوش شيرين و 4 قاشق آب داغ را روي اجاق گاز بماليد و سپس با يك اسفنج پاك كنيد.

         

  • علایم ایجاد اختلالات تنفسی در هنگام مصرف مواد شوینده و پاک کننده چه چیزهایی است؟       

علایم ایجاد اختلالات تنفسی را به یاد داشته باشید:

معمولاً عارضه‌های حنجره و تراشه، با دو علامت گرفتگی صدا و تنگی نفس خودش را نشان می ‌دهد که در بعضی‌ها مثل کسانی که زمینه آلرژیک ریوی دارند، ابتدا تنگی نفس خودش را نشان می‌ دهد.

اما در کسی‌ که سرماخوردگی سه روز پیش را داشته باشد، ابتدا گرفتگی صدا به وجود می‌ آید. بنابراین احساس تنگی نفس یا گرفتگی صدا نشانه بروز اختلال است.

اولین و بهترین اقدام پس از بروز اختلال، قرار گرفتن در معرض جریان هواست، چرا که استنشاق هوای تازه، تنفس را تسهیل می ‌کند و باعث ایجاد آرامش می ‌شود. استفاده از بُخور، به خصوص بُخور هوای سرد (که به ندرت در خانه‌ها وجود دارد) بسیار کارآمد است، همچنین خودداری از صحبت کردن مثل حرف زدن با تلفن هم می‌ تواند مفید باشد، اما بعد از تمام این اقدامات، اگر مشكل برطرف نشد، مراجعه هر چه سریع تر به پزشک، می ‌تواند در بسیاری از موارد روند بهبودی را تسهیل کند

 

  • آیا با ترکیب کردن چند شوینده با یکدیگر می توان قدرت پاک کنندگی آنها را بیشتر کرد؟        

تعدادی از ترکیبات شیمیایی که به عنوان پاک کننده ها وشوینده ها معمولاً در منزل مورد استفاده قرار می گیرند در صورت مخلوط شدن با یکدیگر می توانند تولید گازهای سمی وکشنده نمایند. به عنوان مثال به موارد زیر دقت کنید:

هرگزسفید کننده ها را با آمونیاک مخلوط نکنید، زیرا كلر و آمونياك با هم واكنش داده دسته اي از مواد به نام كلرو آمين ها نظير NCl3 , NHCl2 , NH2Cl تشكيل مي شوند. اين تركيبات مي توانند با توليد بخارات سوزاننده موجب مشكلات تنفسي براي انسان شوند !!!

سفید کننده ها را هیچگاه با سرکه مخلوط نکنید، سرکه نوعی اسید است. به خاطر داشته باشید که محلولهای حاوی ترکیبات کلر را نباید با هیچ نوع اسیدی ترکیب کرد. پاك كننده هاي كاشي و كف حمام و توالت غالباً حاوي اسيد هايي نظيرH3PO4 , HSO4- مي باشند.مخلوط كردن پاك كننده توالت با رنگبرها سبب پديد آمدن گازهاي بسيار خطرناك مي شود !!!

       

  • آیا با ترکیب کردن چند شوینده با یکدیگر می توان قدرت پاک کنندگی آنها را بیشتر کرد؟         

مارک های مختلف بک نوع محصول را با هم مخلوط نکنید. زیرا ممکن است به شدت با هم واکنش دهند وتولید گازهای سمی کنند یا بی اثر شوند.

مواد به شدت قلیایی را با مواد شدیداً اسیدی مخلوط نکنید چون واکنش آنها آنقدر شدید است که ممکن است ترشحات ذرات ریز آنها به شما آسیب برساند.

ضدعفونی کننده ها را با دتر جنت ها مخلوط نکنید.

اختلاط سفید کننده و متانول (الکل متیلیک) تولید متیل هیپوکلریت (Methyl Hypochlorite) میکند که یک ماده قابل انفجار است.